2001. április 28-án a Bátorkeszi Alapiskola felvette falunk híres személyiségének, Kováts Józsefnek a nevét.
„Én bízom korunk jövőjében, mert hiszek nemzetem
szellemi erejében és képességében,mely már oly sok különböző téren fényesen igazolta magát.”
Kováts József
Kováts József 1807-ben született Lakszakállason. 1833-ban került Bátorkeszire. Lelkészi teendői mellett tudományos alapossággal foglalkozott a gyümölcskertészettel. A magyar gyümölcsészet egyik legkiemelkedőbb úttörőjeként tartották számon. Bátorkeszi gyümölcsfaiskolája országos hírnévre tett szert. Vidékünkön elsőként alapított szőlőiskolát, s a szőlőnemesítésben is jelentős sikereket ért el. Szakíróként is maradandót alkotott, elsősorban a gyümölcsleírás és a gyümölcsnemesítés gyakorlatának leírása terén. Őt tartják a pomológia úttörőjének. Neve közismert volt nemcsak hazájában, hanem külföldön is. Gyümölcseit még a császári udvar is megcsodálta, s gyümölcsfái Afrikába is eljutottak.
Elismerésül a Ferencz József – rend polgári aranykeresztjével, valamint a Gazdasági Egyesület ezüst érdemérmével tüntették ki. A magyar gyümölcsészet egyik megalapozója 58 éven át volt a Bátorkeszi Református egyház lelkésze. 1888-ban halt meg.
A Kováts József Alapiskola e névfelvétellel olyan embernek szeretne örök emléket állítani, aki minden erejét falunk felvirágoztatására fordította. 1957-ben kezdték építeni a kétemeletes új iskolát, amely a járás egyik legszebb és legmodernebb iskolája. Az épületben 15 tanterem, 15 mellékhelyiség, tanítói lakás, gondnoki lakás volt. Az épületet állandóan terjesztették, tornaterem épült, étterem és és új tantermek is. |